Jak wygląda proces projektowania wnętrz?

Jak wygląda proces projektowania wnętrz?

  1. Wstęp
  2. Projektant wnętrz – czym się zajmuje?
  3. Jak znaleźć projektanta wnętrz?
  4. Jak wygląda proces projektowania wnętrza?
  5. A co jeśli nie wiem jak chcesz, żeby wyglądało wnętrze?
  6. Przedstawienie projektu wnętrza
  7. Jaka cena za projekt wnętrza?

Chcesz mieć wnętrze dostosowane do swoich potrzeb? Ma ono odzwierciedlać Ciebie? Warto zastanowić się w takiej sytuacji czy rozsądnym posunięciem nie będzie zatrudnienie biura projektowego bądź architekta wnętrz. Taka osoba przygotuje dla Ciebie wnętrze o jakim zawsze marzyłaś/marzysz.

W naszym dzisiejszym artykule chcemy Ci trochę przybliżyć jak wygląda współpraca z biurem projektowym bądź architektem. Jest to z pewnością rozwiązanie które pozwoli odzwierciedlić Twoje oczekiwania względem wnętrza w Twoim domu lub mieszkaniu.

krzyszkowska.eu
Architekt projektant Beata Krzyszkowska – projektowanie, aranżacje, projekty wnętrz Kraków

Projektant wnętrz – czym się zajmuje?

Projektant bądź architekt wnętrz to osoba która ma za zadanie stworzyć odpowiednią przestrzeń w Twoim domu albo mieszkaniu. Dzięki projektantowi będziesz miała/miał wnętrza o jakich zawsze marzyłaś/marzyłeś. Projektant jest po to aby odzwierciedlić Twoje potrzeby względem odpowiedniej aranżacji wnętrza. To osoba która Cię wysłucha i na podstawie Twoich potrzeb stworzy idealną przestrzeń. Brzmi dobrze, prawda?!

Do zadań projektanta wnętrz należy przygotowanie odpowiednie projektu wnętrz. Musi odzwierciedlać Twoje indywidualne potrzeby ale też musi pozostać w przyjętych standardach. Zbieżność odpowiednich kolorów, sprawdzony układów czy funkcjonalności – to wszystko musi ze sobą współgrać. Tutaj nie ma miejsca na łączenie różnych stylów które po prostu do siebie nie pasują.

Projektant na podstawie swoich doświadczeń musi przygotować dla Ciebie projekt z zachowaniem wszystkich potrzebnych i przyjętych standardów i muszą one łączyć Twoje potrzeby. Dobry projektant zadba o to, żeby znaleźć kompromis pomiędzy wszystkimi elementami tak abyś była/był zadowolony.

Jak znaleźć projektanta wnętrz?

Pytanie wydaje się wręcz bardzo łatwe jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W internecie znaleźć można wielu projektantów wnętrz tylko nie do końca mogą oni zrobić to tak jak chcemy. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu projektanta wnętrz warto najpierw poczytać opinie na temat danego architekta czy biura. Pozwoli nam to uniknąć pseudofachowców którzy zamiast zrobić to co chcemy tylko wszystko zepsują. Warto pamiętać, że nie warto też szczędzić na projektancie wnętrz. O tym jednak postaramy się napisać trochę później.

Internet jest źródłem na temat wielu informacji, znaleźć też możemy tutaj wielu fachowców. Bądźmy jednak rozważni, trzymajmy się tego co chcemy i jeżeli ktoś nam mówi, że się nie da to należy poszukać dalej. Na każdą odpowiedź “nie da się” powinien być konkretny argument. No ale tutaj już trochę wybrnęliśmy po za tematykę naszego dzisiejszego artykułu.

Jak wygląda proces projektowania wnętrza?

Jeżeli już mamy wybranego naszego projektanta wnętrz i wydaje się on nam najbardziej kompetentny to na pewno będzie potrzebne spotkanie na którym należy omówić Twoje potrzeby i oczekiwania. Należy pamiętać, że projektant i architekt powinien być osobą kreatywną stąd z pewnymi rzeczami powinien wychodzić z inicjatywą.

Warto na pierwsze spotkanie pójść przygotowanym bo dzięki temu projektant będzie mógł bardziej precyzyjnie rozpocząć proces przygotowania projektu naszego wnętrza. Pytajmy i mówmy o wszystkim co nam do głowy przychodzi. Tylko w takich sytuacjach rodzi się coś niezwykłego i to właśnie wtedy powstają najlepsze koncepcje.

A co jeśli nie wiem jak chcesz, żeby wyglądało wnętrze?

Nic straconego – właśnie dlatego poszliśmy po pomoc do architekta wnętrz. To projektant ma przygotować dla nas wnętrz i wypytać o wszystkie elementy na którym nam zależy przy projektowaniu. Dobry architekt nie będzie miał problemu z wypytaniem a następnie przygotowaniem wnętrz.

Kolejny raz jednak w tym miejscu podkreślamy, że o wszystkich naszych oczekiwaniach należy powiedzieć projektantowi ponieważ wtedy od początku obierze on odpowiedni kierunek przy projektowaniu wnętrza.

Przedstawienie projektu wnętrza

Po tym jak już będziemy mieli wszystkie szczegóły ustalone to projektant przystąpi do przygotowania projektu. Czas przygotowania projektu to indywidualna sprawa omówiona z architektem. Należy w tym zakresie być cierpliwym ponieważ pośpiech przy projektowaniu nie jest wskazany. Wszystko musi mieć ręce i nogi. Nie wywierajmy nacisku na projektanta – wie co ma robić. Dodatkowo, jeżeli przyszło nam coś do głowy to też nie zasypujmy projektanta co kilka dni nowymi elementami czy wskazówkami. Poczekajmy na projekt i ewentualnie wtedy przedyskutujmy poszczególne zmiany.

Jeżeli projekt trafia w nasze gusta to nie pozostaje nic innego jak rozpocząć wdrażanie projektu. Bardzo często projektanci współpracują również z firmami budowlanymi czy remontowymi które mogą zająć się wdrożeniem projektu w naszym domu lub mieszkaniu. O to już należy indywidualne zapytać projektanta.

Jaka cena za projekt wnętrza?

Pytanie które wydaje się banalnie proste takie w rzeczywistości nie jest. Na cenę składa się wiele czynników dlatego jest ona indywidualnie ustalana z projektantem.

Tak jak już wspominaliśmy – przy wyborze projektanta wnętrz nie należy kierować się ceną. Oceńmy możliwości i kompetencje danego architekta wnętrz a nie kierujmy się cenę. Za dobrze wykonaną usługę należy się odpowiednia zapłata.

Podsumowując nasz artykuł który jest dla tych osób które chcą zatrudnić projektanta wnętrz ale mają pewne obawy bądź po prostu boją się, że źle wybiorą i wyjdzie źle właśnie po to ten artykuł powstał. Wiedzę którą tutaj przekazaliśmy mamy nadzieje, że wielu osobom się przyda. Jeżeli macie pytania indywidualnie to zapraszamy do kontaktu z nami.

O nas

Jesteśmy firmą zajmującą się profesjonalnym projektowaniem i aranżowaniem wnętrz. Działamy na terenie Krakowa i okolic. Zapraszamy do współpracy.

Znajdziesz nas na: